MONSTERA FAMILY

Monstera pochádza z trópov strednej a južnej Ameriky, konkrétnejšie z Mexika, Peru a Ekvádoru. Je to epifytická rastlina, čo znamená, že sa prichytáva svojimi vzdušnými koreňmi a rastie na iných rastlinách a stromoch a nie je s nimi v parazitickom ani symbiotickom vzťahu.  Vo voľnej prírode dorastá až do výšky 20 - 30 metrov a rastú na nej šťavnaté a chutné plody podľa vyjadrení niektorých ľudí. Je známych viac ako 50 druhov týchto krásnych rastlín. 

Monstera je nenáročná izbová rastlina a preto aj my ju odporúčame tým, ktorí s pestovaním rastlín iba začínajú, nakoľko sa pri nej ako sa hovorí oťukajú, nadobudnú väčšiu sebadôveru, že rastlinke sa u nich darí a môžu si kúpiť postupne aj iné, náročnejšie kúsky.

Tým, že rastie na stromoch, ktoré jej clonia svojimi korunami, vyhovuje jej polotieň, resp. dostatok nepriameho slnečného žiarenia. Prispôsobí sa aj iným svetelným podmienkam, ale v tom prípade bude rásť pomalšie, listy bude mať menšie a nebudú mať perforácie. Neodporúčame dávať ju na priame slnko, nakoľko slnko by jej mohlo spáliť listy. 

Zálievka by mala byť mierna a pravidelná, po preschnutí vrchnej časti zeminy. My sme toho názoru a máme to rokmi odskúšané, že menej je niekedy viac a pri zalievaní svojich rastlín to platí dvojnásobne. V letných mesiacoch to znamená raz, dvakrát do týždňa, v zimných raz za 7-14 dní, vždy záleží od teplotných podmienok aké máte v byte a ako rýchlo vyschne zemina. Pred každým polievaním je potrebné skontrolovať stav zeminy, nakoľko nie vždy je nutné ešte rastlinku poliať. V prvom rade je potrebné myslieť na to, že ak rastline doprajete vhodný substrát, ktorý je priepustný určite jej neublížite ak jej doprajete o niečo viac vody, ako by potrebovala. Dôležité je, aby rastlinka nestála vo vode, čo by mohlo spôsobiť zahnívanie koreňov, čo sa samozrejme v niektorých prípadoch dá ešte zachrániť, ale je to zdĺhavejší proces. 

My z vlastnej skúsenosti odporúčame urobiť si svoj vlastný substrát, pretože v obchode nie je možné kúpiť mix substrátu vhodný pre aroidy (monstery, philodendrony a iné..) Takto pripravený substrát zabezpečí, aby voda odtiekla čo najrýchlejšie a neudržiavala sa pri koreňoch a rovnako tým, že substrát nie je rovnomerný, núti rastlinku vytvárať korene pevnejšie a dáva jej akoby prekážky, ktoré posilňujú rast silnejších koreňov.  

Monsterám vyhovuje teplota v rozmedzí 20-30 stupňov, teplota by nemala klesnúť pod 10 stupňov. 

Tým, že sú to tropické rastliny majú radi vzdušnú vlhkosť.  Častokrát sa uvádza minimálne 40-50%, čo si my osobne myslíme, že je dosť málo. My máme v byte svoj malý prales, ktorý má vzdušnú vlhkosť 80%, čo naše rastliny milujú, ale naše steny nie, ale ako sa hovorí, čo neurobíš pre svoje rastliny :) Ak máte doma suchý vzduch, určite odporúčame rastlinku rosiť odstátou vodou, prípadne si zakúpiť zvlhčovač vzduchu, ktorý vám vyčarí požadovanú vlhkosť jedným klikom. Odporúčané sú aj misky s vodou, z ktorých sa voda postupne odparuje a zvlhčuje vzduch. 

Hnojenie sa odporúča od jari do jesene, raz za pár týždňov. Dostať kúpiť rôzne hnojivá, či už tekuté alebo vo forme tyčiniek, ktoré uvoľňujú látky postupne. Nám sa veľmi osvedčil dážďovkový čaj z kompostovania, ak máte doma tieto šikovné tvory, neváhajte použiť ich zázračnú šťavu na svoje rastlinky, odvďačia sa vám.  Samozrejme, že sú aj názory, že monstery (hlavne monstery deliciosa) odporúčajú hnojiť menej, nakoľko rastlinka potom rýchlo rastie, ale ako každý milovník rastlín, chcete mať doma čo najväčšiu džungľu a nebudete brániť svojim rastlinám v rozkvete :) Stále ich môžete veľmi rýchlo zostrihať, rozmnožiť a darček vo forme odrezku je na svete.

Kedy je ten správny čas na presadenie rastlinky? Je to vtedy keď sa korene vytláčajú z kvetináča, prípadne začnú prerastať drenážnym otvorom zo spodnej časti kvetináča. Časovo je to tak raz za pár rokov, toto ale záleží od veľkosti rastlín. Menšie rastliny rastú rýchlejšie a preto je potrebné presádzať ich častejšie. Niekoľko metrové rastliny nepotrebujú tak časté presádzanie. Čo sa týka správnej veľkosti kvetináča, odporúčame vybrať o niečo väčší kvetináč, asi o 1/3. V prípade, že by ste rastlinu presadili do veľkého kvetináča bude v ňom stratená. Rastlina sa bude snažiť o vyplnenie kvetináča svojimi koreňmi a nebude rásť tak, akoby rástla v primeranom kvetináči. Taktiež môže hroziť zahnívanie koreňov, nakoľko pôda by bola neustále premokrená a korene by postupne odhnívali. To samozrejme neplatí, ak do väčšieho kvetináča zasadíte viac koreňov, ale vždy je potrebné brať ohľad na primeranú veľkosť kvetináča. 

Rozmnožovanie rastliny je veľmi jednoduché a to keď sa pod vzdušným koreňom urobí rez (výčnelok, v prípade starších vzdušných koreňov sú to také lianky, ktoré sa ťahajú z rôznych miest rastliny) a dá sa do vody. Toto je najjednoduchší spôsob propagácie. Vzdušné korene samo o sebe pôsobia ako zdroj cez, ktoré sa dostáva voda a živiny do rastliny, okrem koreňov, ktoré má v zemi. Ľudia ich častokrát strihajú alebo zapichujú do zeminy, kde budú plniť funkciu ako ostatné korene. My z vlastnej skúsenosti vzdušné korene nechávame na rastlinke, pokiaľ samozrejme niektoré nezačnú odhnívať, vtedy ich ostriháme. Sme toho názoru, že ak rastlinka niečo tvorí, určite to potrebuje a hoci podľa niektorých to nie je estetické, ale určite je to funkčné :)

O monstere sa hovorí, že je toxická ako pre ľudí, tak aj pre domáce zvieratá. Čo to vlastne znamená? V skutočnosti iba toľko, že ak by prišlo k skonzumovaniu veľkého množstva tejto rastliny, viedlo by to k zažívacím problémom, podráždeniu žalúdka, páleniu okolo úst. Určite je menej toxická ako dieffenbachia. 

Príznaky nespokojnosti: Ak rastlinke žltnú listy a opadávajú, znamená to, že je premokrená a je potrebné obmedziť zálievku. Hnednutie (vysychanie) listov môže byť spôsobené suchým vzduchom alebo nedostatočnou zálievkou. Hnedé škvrny na listoch sú najčastejšie spôsobené preliatim rastlinky alebo popálením od slniečka.

A ešte zopár zaujímavostí na záver: Tvar jej listov poukazuje na inklinovanie k poriadku, preto sa pestovanie odporúča tým, ktorí  majú okolo seba neporiadok nielen vo veciach, ale aj myšlienkach a pocitoch.

V rozhovore pomáha nájsť spoločné slová s rozdielnymi ľuďmi a stať sa prispôsobivejším pri prijímaní riešení na určité situácie.

Hovorí sa o nej aj, že je energetický upír, to znamená, že pohlcuje pozitívnu, ale aj negatívnu energiu a týmto nás všetkých majiteľov dáva na svoj stred :)