STAROSLIVOSŤ O IZBOVÉ RASTLINY POČAS JESENE/ZIMY

Príchodom jesene sa dni začnú skracovať, slniečka je stále menej a menej, rovnako aj teplých dní. Toto ovplyvňuje nielen prírodu vonku, ale aj izbové rastliny, ktoré vám môžu začať opadávať, začnú im žltnúť listy, hnednúť konce listov, v niektorých prípadoch rastlinka aj uhynie. Preto je dôležité vedieť ako sa správne postarať o vaše rastliny, aby na jar mohli znovu ožiť v plnej kráse, podrásť o niečo viac a robiť vám aj naďalej radosť.

Príchodom jesene a počas zimy väčšina rastlín je vo fáze odpočinku a teda nepotrebuje častú zálievku, preto je vhodné zálievku obmedziť. Pred každým polievaním je dôležité najprv skontrolovať vlhkosť zeminy (najlepšie prstom) a až potom rastlinu poliať, nakoľko v zime zemina presychá pomalšie. Ak je zemina do 3 cm ešte vlhká, počkajte kým preschne ešte viac a až potom rastlinu polejte. Nemajte obavy z toho, že sa rastlinke nebude dariť, ako sa hovorí menej je niekedy viac a toto platí hlavne v zime. Aj tropické rastliny, ktoré sme si udomácnili sa uskromnia s menším množstvom vody počas zimných mesiacov a prečkajú takto spokojne do jari.

Ako zbadáte preliatie rastlinky:

-       škvrny na listoch

-       hnitie listov alebo stoniek

-       stočenie listov a ich opadávanie

-       zemina je stále mokrá, prípadne sa na nej tvorí pleseň

Ako pomôcť rastlinke:

-       zeminu nechajte preschnúť a až potom znovu polejte

-      v prípade, že začali zahnívať korene rastlinku je potrebné presadiť do novej zeminky, zahnité korene je potrebné odstrániť 

Čo sa týka svetla, rastliny je vhodné umiestniť bližšie k oknu. Ak máte veľké rastliny, tie nepremiestňujte, práve ony sú náchylnejšie na zmenu stanoviska.

Ako zbadáte, že má rastlinka málo svetla:

-       zhadzovanie listov (napríklad ficus)

Ako pomôcť rastlinke:

-       premiestniť ju bližšie k oknu

V zimných mesiacoch sú rozdielne teploty vzduchu aj v bytoch, preto je potrebné udržiavať správnu teplotu pre vaše rastlinky. Ideálna je v rozmedzí 15-23 stupňov. Samozrejme každej rastlinke vyhovuje niečo iné, ale v podstate toto je taký stred, kde by sa všetky ich nároky na teplo mohli stretnúť.

Ako zbadáte, že rastlinke nevyhovuje teplota/ nízka teplota:

-       krútenie listov a ich opadávanie

-       žltnutie alebo hnednutie listov

Ako pomôcť rastlinke:

-       nevystavovať ju nízkym teplotám

-       ak stojí v prievane dať ju ďalej od okna

-       obmedziť dlhé vetranie

-       skontrolujte okná či vám z nich neťahá chlad

Suchý vzduch je ďalší element, na ktorý je potrebné prihliadať vo vykurovacej sezóne. To pre rastliny znamená nízku vzdušnú vlhkosť, ktorú je potrebné zabezpečiť častejším rosením, kamienkami s vodou alebo zvlhčovačom vzduchu. Väčšina izbových rastlín potrebuje najmenej 50% vlhkosť vzduchu. Tu platí, že čím vyššia vzdušná vlhkosť, tým spokojnejšie rastliny.

Ako zbadáte nízku vlhkosť vzduchu:

-       hnednutie koncov listov

-       opadávanie listov

-       vyschnutie listov

-       uvädnutie rastliny

Ako pomôcť rastlinke:

-       časté rosenie listov odstátou vodou

-       zvlhčovač vzduchu

-       kamienky v miske s vodou

-       zhlukujte rastliny vedľa seba, budú si navzájom zvyšovať vlhkosť

Čo sa týka hnojenia v zimných mesiacoch pre väčšinu rastlín to nie je potrebné, keďže rastliny nie sú vo fáze rastu, ale zimného odpočinku. To sa napríklad netýka tých kvetov, ktoré v tomto období práve kvitnú alebo začínajú kvitnúť, ako napr. vianočná ruža. 

Veríme, že naše rady prispejú k tomu, aby ste zimné mesiace prečkali s vašimi izbovými rastlinami v zdraví, zababúšení v deke, s teplých čajom a knihou v ruke.